Pildil on Tartu Maarjamõisa lastepark. Foto autor on SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond.
Eestis on väga palju avalikke mängu-ja tegevusparke, kuid enamus neist ei arvesta abivahendi kasutajaga. Siinkohal on meil rõõm teatada, et võimalusi tuleb juurde ja seis läheb paremaks. Juba on loodud mitu mängu- ning tegevusparki, mis on ehitatud selliselt, et neid saaksid kasutada piiratud liikumisvõimega lapsed ja noored. Sedasorti kohad on olulised ka nende jaoks, kellel tuleb õnnetuse või haiguse tõttu harjutada ratastoolis liikumist.
Piiratud liikumisvõimega arvestavad mängu-ja tegevuspargid on loodud tänu Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi südamlikele annetajatele ja koostööpartneritele.
Sellised mitmekesiste võimalustega ja erivajadustega arvestavad pargid asuvad:
1. Haapsalu Neuroogilise Rehabilitatsioonikeskuse juures. Asukohta näete siit.
Mängu-ja tegevuspark on üles ehitatud selliselt, et seda oleks võimalik kasutada nii mängimiseks, treenimiseks kui ka teraapia toetamiseks.
Kohapealt leiab:
- Mänguala, kus on võimalik harrastada erinevaid pallimänge (näiteks korvpalli ja lauatennist). Rõõmu pakuvad ka karussell ja kiik, mida saab ratastooliga kasutada.
- 150-meetrise ratastooli testimisraja, kus saab harjutada abivahendiga liikumist erinevatel pinnasekatetel. See annab enesekindlust ja oskusi, mis aitavad erinevates olukordades hakkama saada.
- Välijõusaali, mis koosneb kuuest ratastooliga ligipääsetavast trenažöörist. Alal on seadmed, mis sobivad aeroobse võimekuse suurendamiseks.
- Puhkeala, mis on ratastooliga ligipääsetav, kauni vaatega ja kus on ka varjualune.
- Pingid, mis aitavad abivahendi kasutajaga kaasa tulnud saatjal või lähedasel korraks aja maha võtta.
2. Pärnu haigla esisel rohealal. Asukohta näete siit.
Kohapealt leiab mänguala, kus on ronimislinnak ja batuut, millel saab hüpata ka ratastooliga. Lisaks on kohapeal erivajadustega laste jaoks kohandatud liivakast ja kaheksajalg.
3. Tartus, Maarjamõisa ajaloolise haiglahoone (Puusepa 2) maja taga olevas pargis. Asukohta näete siit.
Mängu-ja tegevuspark on üles ehitatud selliselt, et seda oleks võimalik kasutada nii mängimiseks, treenimiseks kui ka teraapia toetamiseks.
Kohapealt leiab:
- Mänguala, kus on ratastooliga ligipääsetav ronimislinnak, kiik ja liivakast.
- Välijõusaali ja ratastooliraja koos spetsiaalsete testimisaladega, kus saab harjutada erinevatel tasapindadel liikumist ning ratastooli käsitlemist. Lisaks on pargis taastusraviks mõeldud sensoorikarada.
- Pingid, mis aitavad abivahendi kasutajaga kaasa tulnud saatjal või lähedasel korraks aja maha võtta.
Esialgu on erivajadustega arvestavaid mängu-ja tegevusparke vähe aga usume, et see on alles algus ning neid hakatakse järjest juurde looma.
Siinkohal tasub teada, et meie juurest leiate erinevaid (liikumis)abivahendeid ja tarvikuid, saame abiks olla ka abivahendi hoolduse ning remondi osas.