Kolmerattaline jalgratas lihtsustab liikumist neil, kellel võib esineda tasakaaluhäireid. Tänu Invaru üürivõimalusele saab Marta hulga kergemini ringi liikuda. Foto: erakogu.
Kevade saabudes otsivad inimesed ikka rohkem võimalusi liikuda vabas õhus ja teedele ilmub ka rohkem rattureid. Kuid tavaliste kaherattaliste kõrval võib teinekord tänavapildis märgata ka täiskasvanutele mõeldud kolmerattalisi. Invaru terapeut Vladislava Oleinik tutvustab lähemalt kolmerattaliste eeliseid ja selgitab, kellele need peamiselt mõeldud on.
Oleiniku sõnul on kevade saabudes tore näha, et inimesed on täis energiat ja motivatsiooni hakata aktiivselt treenima ja rohkem liikuma. “Pargid on peresid, jooksjaid, jalgrattureid, jalutajaid ja isegi välijõusaali kasutajaid täis,” tunnustab ta.
Vaatamata sellele, et aktiivne elustiil ehk liikumine on tihedalt seotud füüsilise ja vaimse tervisega, ei pruugi kõik kohe igapäevaselt jooksma või jalutama hakata. Küsimuse peale, miks see nii on, vastab Oleinik, et üldiselt eelistavad inimesed teha ikka seda, mis nende ellu rõõmu ja naudingut toob, kuid ei nõua seejuures meeletut pingutust.
“Kujutage ette, et tahate sõbrannaga kohvikusse minna, aga jalgsi on teekond liiga pikk. Hea oleks minna jalgrattaga, aga see sõltub jällegi paljudest faktoritest: kui mugav või ohutu see on, kuhu saab ratta parkida, kuhu panna kaasas olev kott jne,” loetleb ta küsimusi, mis rattaga minnes kohe esile kerkivad. Nii kiputaksegi minema kergema vastupanu teeb ja valima hoopis bussi või takso vahel.
Ometi tunnustab Oleinik viimaste aastate arenguid Eestis, kui mõelda just ratturite ja jalakäijate peale. “Mõnusalt pikk jalgrattatee Pirita jõest kuni Tallinna kesklinnani, kus on olemas joogipunktid ja pingid puhkamiseks.” Jalgrattatee läheb ka läbi Tondiraba pargi ning hargneb Reidi teele, kus saab võtta korraks päikest või hoopis varjus puhkepausi teha. Seega on tingimused liikumiseks loodud.
Kolmerattalisest rattast võib saada lapse parim liikumisvahend. Foto: Vermeiren
Invarust leiab õige liikumisabivahendi igaüks
Eesti ühe suurema abivahendite vahendaja Invaru tootevalikust leiab värskes õhus liikumist soodustavaid abivahendeid ka neile, kellel on tavalise jalgrattaga keeruline või lausa võimatu ringi sõita. Näiteks on Invaru tootevalikus kolmerattaline jalgratas. “See on palju põnevam liikumisvahend, kui võiks esiti arvata. Võrreldes kaherattalisega võimaldab see tänu oma konstruktsioonile nautida jalgrattasõitu ka nendel, kellel on tasakaalu hoidmisega probleeme,” ütleb Oleinik. Eritellimusena on võimalik Invarust soetada ka elektrilist kolmerattalist jalgratast.
Kolmerattaline on ideaalne just linnas ja sobib hästi ka pikkadeks sõitudeks. Ratta peamine eelis seisneb aga selles, et sõita saavad ka need, kellel kõndimine on terviseprobleemi tõttu aeglane või ilma abivahendita üldse võimatu. “Nimelt saab kolmerattalise külge panna erinevaid kohandusi ja lisavarustust vastavalt kasutaja vajadusele.”
Erinevate lisadega jalgratas sobib kõigile
Keskmise inimese kõnnikiirus on umbes 5 kilomeetrit tunnis, kuid kõnnitempot võivad mõjutada mitmed erinevad tegurid, näiteks, insuldijärgne ühe kehapoole nõrkus. “Sel juhul võib inimesel isegi maja ümber tiiru tegemine võtta aega umbes 45 minutit. Aga mis saab siis, kui on vaja minna poodi, mis asub kahe kilomeetri kaugusel? Just sellistel puhkudel on jalgratas hea abimees,” selgitab ta.
Kolmerattalisele saab lisadena paigaldada mugavad ümber jala käivad pedaalid, kuhu saab jala lihtsalt sisse libistada. Olemas on ka spetsiaalne puusade ümber paigaldatav rihmaga seljatugi, et tasakaaluhäirete all kannatav inimene ei kukuks. Koti jaoks võib kahe tagaratta vahele sättida suure korvi, mis mahutab nii poekotid kui vajadusel ka näiteks kohvri.
Samasuguseid lisasid saab paigaldada ka liikumispuudega lapse jalgratta külge. Lastele mõeldud kolmerattalisi jalgrattaid on Invaru tootevalikus neli, kolm neist on üüritavad ja üks, elektriline jalgratas, on eritellimusel ostetav.
“Puusa- ja seljatoele lisaks on võimalik valida ka sobilik sadul või juhtraud.” Vajadusel saab nõrgema käe spetsiaalse rihmaga juhtraua külge kinnitada. Siis on ka suurem tõenäosus, et laps saab ratta juhtimisega iseseisvalt hakkama. Ja kui lapse rattale paigaldada veel lükkamissang, siis saab vanem lapse tegevust seeläbi toetada. “Lahenduse leiab alati!” lubab Oleinik.
Üüri ratas kasvõi terveks hooajaks
Kolmerattalist jalgratast saab lapsele üürida täpselt nii pikaks perioodiks kui vaja. “Ratast võib rentida kasvõi aprillist oktoobrini ja tuletan meelde, et tänu riigipoolsele soodustusele on see lastele ka oluliselt odavam.” Oleinik tõdeb, et kahjuks ei laiene riigipoolne toetus täiskasvanutele ja pensionäridele.
Ometi on need, kellel on liikumine tervislikel põhjustel raskendatud, väga huvitatud sellest, et saaksid ühest punktist teise kergema vaevaga, mistõttu ei ole vähe ka neid, kes maksavad täisüürihinna.
Üürimise juures on suureks boonuseks veel see, et juhul kui rattaga tekib mõni probleem, näiteks puruneb rehv, siis tuleb Invaru töökoda alati appi ja pakub remonditeenust ilma lisatasudeta.