Ligipääsetavus tundub midagi nii elementaarset, et enamus inimesi ei mõtle sellele enne, kui liikumine on piiratud. Samas liikumisraskusega inimese jaoks on see igapäevane väljakutse, mille puhul tuleb kõik detailid läbi mõelda (teekond kodust sihtkohta ja tagasi). Näiteks on ratastooli kasutaja jaoks keerulised väljakutsed kõrge äärekivi, trepid ja transpordi kasutamine (sisenemine ja väljumine). See teema puudutab kõiki, kes kasutavad mõnda liikumisabivahendit.
Erinevate liikumisabivahendite kasutajatel on ligipääsetavuse osas sarnased kitsaskohad. Nimelt on paljud hooned ja kõnniteed ehitatud ajal, kui ei kehtinud veel nõue arvestada liikumisabivahendi kasutajaga. Selle tulemusena on suur osa kõnniteid liiga kõrged ja hoonete sissepääsud lahendatud vaid treppidega (parimal juhul on olemas ka käsipuud). Liikumisabivahendi kasutaja jaoks tähendab see seda, et tuleb valida marsruut ja lahendused, kus on võimalik turvaliselt liikuda – üldjuhul kaasneb sellega oluliselt pikem teekond.
Ligipääsetavus võib väljakutseks osutuda ka kodus. Näiteks, kui ukse ees on trepp ja ruumides on lävepakud – need tuleb kuidagi ületada. Siinkohal võib abi olla kaldteedest.
Kaldteid valides tasub läbi mõelda:
- Kus ja kuidas seda kasutama hakatakse?
- Kas oleks vaja statsionaarset või teisaldatavat kaldteed?
- Kui pikalt seda vaja on (kas osta või üürida)?
- Kui lai ja pikk see olema peab? Sobiva pikkusega kaldtee valimisel tuleb arvestada astme kõrgusega. Teleskoop kaldteede puhul kehtib üldiselt reegel, et iga 20 cm aste tähendab 1 m pikkust kaldteed.
- Kui suure kalde jaoks seda vajatakse?
- Kui suur peab olema selle kandevõime?
- Kus ja kuidas seda hoiustada?
Siinkohal tasub teada, et meie juurest saate nii osta kui ka üürida erinevaid kaldteesid:
- Kaldtee Stepless Lite - Kaldtee on valmistatud klaas-ja süsinikkiust, mis muudab selle väga kergeks ning vastupidavaks. Seda on lihtne kaasa võtta, teisaldada ja väga mugav hoiustada, sest kokkupandult võtab see väga vähe ruumi. Toode on mõeldud kasutamiseks kõikjal, kus on vaja ratastooliga ületada erinevaid tasapindasid (näiteks ületada ukse lävepakku või liikuda maapinnalt sõidukisse). Seda kaldteed on võimalik saada erinevas pikkuses (85, 125, 165, 205 cm) ning selle kandevõime on 300 kg. Tegemist on teisaldatava kaldteega. Toode on ainult ostetav ja seda on võimalik soetada ka riikliku soodustusega.
- Lai kokkupandav kaldtee – toode on valmistatud alumiiniumist ning sellel on libisemisevastane kate. Sobib ka skuutrite ja elektriliste ratastoolide kasutajatele. See on kokkupandav ja tänu sellele on seda lihtne transportida ning mugav hoiustada. Tegemist on teisaldatava kaldteega.
Kaldtee on saadaval:
Pikkusega 200 cm, laiusega 88 cm ja kandevõimega 325kg.
Pikkusega 209 cm, laiusega 88 cm ja kandevõimega 350kg.
Pikkusega 300 cm, laiusega 88 cm ja kandevõimega 200kg.
Toode on ainult ostetav ja seda on võimalik soetada ka riikliku soodustusega.
- Kokkupandav teleskoopiline kaldtee, 300 cm – toode on valmistatud alumiiniumist ja see käib kompaktselt kokku. Külgedel asetsevad kõrgemad ääred tagavad selle, et liikumisabivahend püsib kindlalt kaldteel ega libise rööpast välja. See toode on mõeldud kasutamiseks kõikjal, kus on vaja ratastooliga ületada erinevaid tasapindasid või liikuda maapinnalt sõidukisse. Kaldtee on 300 cm pikk ja selle kandevõime on 200 kg. Tegemist on teisaldatava kaldteega. Toode on ainult üüritav ning riiklik soodustus sellele ei kehti.
- Kokkupandav teleskoopiline kaldtee, 270/101 cm – toode on valmistatud alumiiniumist ja see käib kompaktselt kokku. Külgedel asetsevad kõrgemad ääred tagavad selle, et liikumisabivahend püsib kindlalt kaldteel ega libise rööpast välja. See toode on mõeldud kasutamiseks kõikjal, kus on vaja ratastooliga ületada erinevaid tasapindasid või liikuda maapinnalt sõidukisse. Kaldtee on saadaval pikkuses 270 cm ja 101 cm ning selle kandevõime on 125 kg. Tegemist on teisaldatava kaldteega. Toodet on võimalik nii osta kui ka üürida. Riiklik soodustus kehtib ainult müügis olevale kaldteele.
- Lävepaku kaldtee – toode on valmistatud vastupidavast plastikust. Nagu nimigi ütleb lihtsustab see lävepakkude ületamist ratastooliga või mõne muu ratastega abivahendiga. Seda saab kasutada nii sise- kui välitingimustes. Moodulite standardlaiused on 75 cm ja 100 cm, minimaalne lävepaku kõrgus on 1,8 cm ning minimaalne soovitatav kaldtee sügavus on 25 cm. Kaldteed paneme moodulitest kokku ja tänu sellele saame luua sobiva kaldtee pea kõikidesse keskondadesse ning tingimustesse. Tegemist on statsionaarse kaldteega. Toode on ainult tellitav ning riiklik soodustus sellele ei kehti.
- Lävepaku kaldtee (kummist) – see on valmistatud vastupidavast kummist ning ei sisalda PVC-d. Toode on saadaval kõrgustes 4-72 mm ning kolmes laiuses (700, 900 ja 1000 mm). See on libisemisvastase pinnatöötlusega ja sobib kasutamiseks nii sise-kui välitingimustes. Kaldtee on saadaval nii liimiribaga kui ka ilma selleta. Liimiribaga kaldeed kasutatakse siledal pinnal. Ilma liimiribata toodet kasutatakse näiteks vaipade puhul. Seda saab lävepaku külge kinnitada ka klambritega. Tegemist on statsionaarse kaldteega. Kaldtee kandevõime on kuni 350 kg. Toode on ainult tellitav ning riiklik soodustus sellele ei kehti.
Kaldteede puhul on oluline teada:
- Enne kasutamist kontrollige, et pinnal ei oleks liiva, jääd ega muud saastet.
- Ratastoolidega peab kaldteel liikuma väikese kiirusega – kiirendamine ei ole lubatud.
- Kaldteed tuleb kasutada tugeval ja kindlal aluspinnal.
- Hoidke kaldteed pärast kasutamist siseruumides.
- Kasutamisel ei tohi kaldtee kalle olla suurem kui 1 : 5 – see nõue kehtib nii elektrilistele kui ka abiliste poolt lükatavatele ratastoolidele.
- Kaldtee kalle ei tohi olla suurem kui 1 : 7 – see nõue kehtib manuaalsetele ratastoolidele.
Kaldtee pikkikalle võib olla kuni 6%, järsem kalle on keelatud (sest see võib abivahendi kasutaja jaoks ohtlik olla ).
Kalde protsendi arvutuse näide:
Kõrgus (m) : pikkus (m) * 100 = kalde %
0,20 m : 3 m* 100 = 6,7 %
Kuna inimeste soovid ja vajadused on erinevad, siis tasub võtta aega ning mõelda läbi, milline variant on kõige sobilikum. Alati tasub ligipääsetavuse teemat arutada ka abivahendi kasutajaga, sest temal on kogemus ning ta oskab tuua välja nüansse, mille peale teised ei pruugi tulla. Kõige olulisem on see, et abivahendi kasutaja saaks turvaliselt liikuda.
Siinkohal tasub teada, et meie spetsialistid on alati valmis kaasa mõtlema ja aitama. Kõik küsimused on teretulnud. Vajalikud kontaktandmed leiate siit.